Domácí úkol na Vánoce

na prázdniny a víkendy děti nedostávají žádné domácí úkoly kromě každodenního čtení. Tak je tomu i tentokrát. Bohužel je však úroveň čtení většiny dětí spíše horší, proto výjimečně přistupuji i k “písemné” části domácího úkolu, a to je zapisování údajů k přečtenému textu.

Děti dostaly tabulky, kam si budou zaznamenávat datum a počet přečtených stránek. V tabulce je i kolonka na váš podpis. Pro děti, které opravdu každý den čtou, nebude jistě tabulka žádným problémem. A pro ty, které v tom mají mezery, to může sloužit jako taková malá upomínka toho, co je potřeba dělat.

Prosím vás o to, abyste s dětmi “nepodváděli” a nezapisovali dny, které skutečně číst nebudete. Proto je v tabulce pouze deset řádků, aby něco takového nebylo potřeba. Děti vědí, že pokud budou úplně poctiví, na druhou stranu tabulky si mohou narýsovat dalších šest řádků, když budou číst denně.

Dbejte prosím na hlasité čtení alespoň části textu, pokuste se odbourávat tzv. dvojí čtení (nejprve přečtení potichu, poté znovu nahlas). V tuto chvíli už by děti měly číst plynule bez váhání i delší (trojslabičná) slova. Důležité je, aby děti četly to, co mají rády a abyste s nimi o přečteném textu mluvili a ujistili se, že byl pochopen.

Mockrát děkuji za spolupráci, omlouvám se nejpoctivějším z vás (a dětí) za drobné komplikace, ale věřím, že je to opravdu potřeba a že po Vánocích už se mi ve třídě sejdou samí skvělí čtenáři.

Přeji vám krásné svátky a úspěšný vstup do roku 2021!